V dejinách spodného prádla figurovala nahota a krajka!

V dejinách spodného prádla figurovala nahota a čipka!


Spodná bielizeň. Úplne bežná súčasť nášho šatníka. Každé ráno sa soukáme do nohavičiek, každé ráno po nich šmátráme v šuplíkoch. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, kde sa toto oblečenie pod oblečenie vlastne vzalo a komu vďačíme za jeho dnešnú podobu? Zrejme nie. Je teda čas v duchu poďakovať evolúcii, vďaka ktorej nemusíme pod džínsy nosiť bedrovú rúšku.

Nahota je prirodzená!

Jaskyňa. Tlupa neandertálcov prichádza s korisťou k ženám. Všetci sú nahí - a nikomu to nevadí, nikto nemá námietok. Oslava nahoty pokračuje aj v starom Egypte. Ľudia väčšinou chodia polonahí. Je tu horúce podnebie, ľudia ťažko pracujú, hanbu za svoje telo je teda rozhodne netrápi. Ženy dokonca obťažuje nutnosť nosenia bedrových rúšok, ktoré našťastie užívajú len v čase menštruácie alebo v prípade extrémnej zimy.

 

Rímskym ženám prsia zavadzajú!

Prvá spodná bielizeň sa objavuje v období Antiky. Antické dievčatá skrátka dokážu využiť užitočných vecí, a tak nie je divu, že pod množstvom tuník, ktorými sú vybavené, vykukne na svet akési praprádlo. Teda spodnú bielizeň? Kus látky omotaný okolo pŕs a akási spodnej rúška. Pôvodným zmyslom však nebolo krytie poprsie alebo panvice, Rimanky sa snažili o čo najväčšiu sploštenie hrudníka, ktorý im za normálnych okolností trochu prekážal pri rozsiahlych športových aktivitách.

Čo bolo skôr - nohavičky alebo spodky?

Leilieve 523Skutočnú revolúciu v nosení spodnej bielizne výrazne podporil barbarský vynález nohavíc. Nohavice boli vynálezom rýdzo praktickým predovšetkým pre mužov - jazdca. Boli voľné a jednoduchého strihu, skvele chránili pred zimou a pri jazde na koni boli neoceniteľné. Alebo minimálne boli praktickejšie než množstvo tuník z dielne Rimanov.

 

A sú to práve nohavice, ktorým vďačíme za vznik spodiek. Teda v tej dobe ešte látky omotané okolo bokov a podvinuté medzi nohami. Revolúciu prežije mužské spodné prádlo až vo vrcholnom stredoveku, kedy sa (vďaka bohatým mužom) konečne látka začína prešíva podľa telesných proporcií. Neskôr do módy prichádzajú obtiahnuté pančuchy a objavuje sa veľmi praktický ... rázporok. Tu však vývoj treniek nekončí, ich dĺžka bude behom storočí kolísať a len tak sa neustáli.


 

Košele a košieľky

Dvanáste storočie. Ženy sú vzdelávané predovšetkým v prácach ručných - v šití, pradenie a vyšívanie. Spodné košieľky teda vznikajú predovšetkým ako dielko v obyčajných domácnostiach. Ľanové košieľky bývajú dlhé do polovice lýtok (aj dlhšie) a ich strih kopíruje vrchná časť odevu. Dokonca dlho prežívajú aj pod krásnymi zdobenými a pracne šitými šaty konca stredoveku.
Počas 16. a hlavne v 17. storočia sa objavuje zvláštne ozdobný prvok, bez ktorého si dnes spodnú bielizeň - tak nejako - nedokážeme predstaviť. Čipka! Svojho vrcholu však nedosahuje vďaka spodnému prádlu, aké poznáme dnes. Tým, kto krajku priviedol na svet, je prach obyčajná košeľa. Presne tá košeľa, ktorá sa stala kratšou verziou predchádzajúcich stredovekých košieľok a ktorá bola v neskorom stredoveku bohato zdobená práve týmto materiálom.


Korzety a osie pásny na francúzskom dvore

historický korzetViete, prečo košele expandujú do šatníkov žien? To vďaka korzetom, za ktorých rozšírenie môže hlavne manželka francúzskeho kráľa Henricha II., Kráľovná Katarína Medicejská. V prvej vlne korzet nemá byť prvkom podnecujúci erotické fantázie, práve naopak! Kateřina nestojí o konkurencii, a preto eliminuje na svojom dvore dievčatá s bujným poprsím. Niet preto divu, že veľmi skoro sa po Paríži producíruje nadmerne vychudnuté dievčatá s osie pásy.Spodná bielizeň ako bežná súčasť oblečenia? Ale kdeže!

Hoci by sa mohlo zdať, že čím viac sa blížime nášmu storočia, tým viac sa rozmáha nosenie spodnej bielizne, opak je pravdou. Ešte v 18. a v prvej polovici 19. storočia sa dámy vyhýbajú nosenie tohto obtiažneho kúsku oblečenia. V Anglicku dokonca platí akési nepísané pravidlo, ktoré dámam zakazuje rozšafný spôsob sedenia a prikazuje kolená pevne zomknutý k sebe. A čo potom u nás! V slovenských pomeroch nie je zvykom nosiť bielizeň ešte v 17. storočia, niektoré ženy si dokonca sťažujú na oplodnenie počas tanca zvaného vrták, pri ktorom sa k sebe tanečníci dostávajú tak blízko, že dochádza k nechceným počatím.

Nohavičky vynesie na svetlo kankán

Nohavičky na svetlo sveta vynáša až svet parížskych kankánových tanečníc, ktoré je skracujú zhruba na úroveň dnešných trenírok, aby tak mohli vyniknúť oblé tvary, na ktoré lákajú pánov všetkých spoločenských vrstiev. A tým očividne podobnosť s dnešným mužským spodným prádlom príliš nevadí. Hlavne že je na čo pozerať!


Prvý podprsenku navrhuje muž

V druhej polovici 19. storočia prichádza prvý pokus o tvorbu toho, čomu dnes hovoríme podprsenka. Otcom myšlienky sa stal istý Luman Chapman, jeho nápad skrátiť korzet na únosnú mieru však u žien nevyvolá vytúžený ohlas. Je totiž poznať, že prvá podprsenka je dielom muža - je nepohodlná a ženy si pri jej nosení sťažujú na nie príliš veľký komfort. Aj napriek tomu všetko Chapmanov návrh preberá viac ako dvetisíc ďalších bádateľov. Niektorému z nich možno vďačíme za tú dnešnú, čo myslíte, dámy?

 

Zdroj: topzine.cz (Tereza Ticháčková )

Menu