Prečo nie je nevyhnutné nosiť podprsenku

Až 90 % severoamerických žien nosí podprsenku bez toho, aby sa spýtali, prečo vlastne. Zatiaľ čo niektoré veria, že to robia pre svoje poprsie, iné ju nosia jednoducho pre kultúrne dôvody, pretože ísť do spoločnosti bez podprsenky je považované za nevhodné alebo za porušenie spoločenských pravidiel obliekania. 

Hoci sa nosenie podprsenky stalo takým prirodzeným ako obliecť si teplejšie oblečenie v studenom počasí, vedci tvrdia, že v skutočnosti nie sú ženské prsia stvorené pre podprsenku. A majú vraj aj dôkaz, že existujú niektoré zdravotné dôvody, prečo nenosiť podprsenku.

Pravidelné nosenie nesprávnej podprsenky môže spôsobiť viac než len nepohodlie a bolesti chrbta či ramien. Ak neustále cítite nepohodlie a tlačenie vašej podprsenky, alebo nájdete na vašej koži malé červené značky, keď si podprsenku vyzlečiete, je tu zjavný problém a to najmenej, čo môžete urobiť je, že si kúpite podprsenku, ktorá vám lepšie sadne a budete sa snažiť nosiť podprsenku čo najmenej, najmä nemať ju v posteli pri spánku.

Štúdia Sidneyho Rossa Singera a Somaa Grismaijera dokázala, že neustále nosenie podprsenky vedie k rakovine prsníka. Podľa vedcov u žien, ktoré nosili podprsenku 24 hodín denne, sa riziko rakoviny prsníka 113-násobilo v porovnaní so ženami, ktoré mali podprsenku oblečné menej ako 12 hodín denne. Poukázali na to, že podprsenka vyvíja tlak na prsia a okolité oblasti, čím bráni prúdeniu lymfy, čo potom spôsobuje, že toxíny a ďalší odpadový materiál zostáva v prsiach, namiesto toho, aby bol prepláchnutý.

Okrem toho, nenosenie podprsenky nie je také nebezpečné, ako si veľa žien myslí. Niektoré ženy, najmä tie s väčším poprsím, veria, že nosenie podprsenky zabráni ovisnutiu ich pŕs. Bohužiaľ, nie je nič, čo môžeme urobiť proti gravitácii.

Ďalej majú nejaký dôkaz, že práve nosenie podprsenky môže ešte viac spôsobiť ovísanie pŕs. Jedným z možných dôvodov pre toto tvrdenie je, že prsia majú väzivo, a pretože iné telesné väzivo môže atrofovať, keď sa nepoužíva, môže sa to isté prihodiť aj prsnému väzivu pod stálou umelou podporou podprsenky, čo v konečnom dôsledku vedie práve k ovisnutiu poprsia.

To isté môžeme povedať o bolesti chrbta a ramien. Na vine je podprsenka (zle sediaca podprsenka, aby sme boli presní).

Štúdia požadovala od žien s veľkým poprsím, aby nosili bezramienkové podprsenky alebo žiadne po dobu celých dvoch týždňov, aby sa tak z ich ramien odstránila záťaž pŕs. Po skončení experimentu sa 79 % žien rozhodlo odstrániť záťaž z ramien nadobro a zbaviť sa tak bolesti.

Existujú rôzne alternatívy namiesto nosenia podprsenky - možeme byť bez podprsenky, alebo si vybrať iný spôsob podpory ukrytia pŕs (nosením tielka, ľahkej športovej podprsenky, polopodprsenky, silikónových lepiacich košíčkov atď.) Nech si vedci a štúdie hovoria čo chcú, na optické zvačšenie pŕs, či ich "ozdobenie" zatiaľ neexistuje nič lepšie ako sexi podprsenka.

 
Súprava LORMAR Charmant 80B + ... | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

Súprava LORMAR Charmant 80B + ...

 33,80 €    23,80 €
 
Podprsenka LORMAR Susan | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

Podprsenka LORMAR Susan

 20,90 €    10,00 €
 
Košielka PIGEON P52 Taylor | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

Košielka PIGEON P52 Taylor

 33,00 €    10,00 €
 
Podprsenka SIELEI 2448 | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

Podprsenka SIELEI 2448

 24,90 €    10,00 €
 
Podprsenka JULIMEX BS 02 | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

Podprsenka JULIMEX BS 02

 12,90 €    10,00 €
 
Podprsenka JULIMEX BS 01 | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

Podprsenka JULIMEX BS 01

 13,90 €    10,00 €
 
OBSESSIVE Police dress | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

OBSESSIVE Police dress

 39,90 €    15,00 €
 
LIVCO CORSETTI Celestyne | ExtraPrádlo.sk, spodné prádlo, spodná bielizeň

LIVCO CORSETTI Celestyne

 23,00 €    10,00 €

Menu