Čo nosili naše staré mamy pod šatami?

 

Keď sa poohliadneme do histórie spodnej bielizne, vybavia sa nám vzrušujúce šnurovačky, korzety, podväzky, pančucháče, podprsenky a nohavičky. Je to možno trochu neuveriteľné, ale nohavičky sa začlenili do ženského šatníka ako posledné. Spodné nohavičky sa začali nosiť až okolo roku 1900 a ako prvé ich vyskúšali baletky, prostitútky a mníšky. Ostatné ženy ich vzali na milosť až v polovici storočia, dovtedy sa nehanbili chodiť "dole bez".
No ani prvé nohavičky nespĺňali svoju úlohu - nechránili ženu pred prachom a vetrom, a to z jednoduchého dôvodu: každé jedny mali v rozkroku rozparok. S erotikou to ale nemalo nič spoločné. Jeho účelom bolo uľahčiť dáme, navlečenej do sukne a množstva spodničiek, malú potrebu.

Niektoré historické pramene uvádzajú, že spodnú bielizeň poznali ľudia už na začiatku nášho tisícročia, kedy malo podobu skromných nohavičiek. Spodná bielizeň je však ešte staršia.
Už v starovekom Ríme si sťahovali ženy svoje prsia pásmi, ktoré sa nazývali fascia, a to len z dôvodu, aby zmenšili svoje kypré tvary. Na spevnenie poprsia používali šerpu, ktorá sa nazývala strophium a veľmi rafinovane dokázala vymodelovať aj pevnejšie boky. O niekoľko storočí neskôr sa takéto ženské pomôcky začali používať za úplne odlišným účelom.

Naše staré mamy netúžili po zmenšovaní svojich rozmerov, ale práve naopak. Dávno pred vynájdením push-upiek chceli naše prababičky na svoje prednosti upozorniť. A tak v 16. a 17. storočí každá, vyššie postavená, dáma vlastnila špeciálne vystužené košieľky, ktoré mali za úlohu prsia zdvihnúť, aby pôsobili plnšie. Potom zasiahla svet módy francúzska revolúcia, ktorá spôsobila prevrat aj v nosení spodnej bielizne.
Ženy sa zo dňa na deň zbavili množstva spodničiek a košieľok. V období panovania Napoleona Bonaparte bol vytvorený nový moderný štýl, ktorému dodnes hovoríme empír. Odhodili sa korzety a spodná bielizeň sa svojou jemnosťou prispôsobila priesvitným a ľahkým šatám z ešte ľahších materiálov.

Po čase sa ale ženy opäť vrátili ku korzetom, k štíhlemu drieku a krajkovým spodničkám - teda k dokonalej ženskej postave. Táto móda "ženskej siluety" pretrvala, s menšími obmenami, až do začiatku minulého storočia.
Po prvej svetovej vojne dochádza k revolučnému objavu - vynájdeniu podprsenky, ktorá absolútne nahradila nepohodlný korzet. Tento moderný vynález sa mení podľa zmien vnímania krásy ženského tela.

Každá doba mala svoj ideál krásy, ktorému sa prispôsobila i spodná bielizeň a dopomohlo vytvoriť dokonalú divu, akou bola napríklad Marilyn Monroe. A tak, zatiaľ čo v niektorých obdobiach pripomínala spodná bielizeň bojové brnenie, naproti tomu v iných časoch sa nenosila takmer vôbec. Napriek tomu, ak sa pozrieme späť do histórie, zistíme, že móda vo svete spodnej bielizne sa stále opakuje.

18. storočie
Po dlhom období "nazberkaných" spodničiek a pevných korzetov s hlbokým výstrihom prišla doba éterická. Ženy sa začali zahaľovať do ľahkých šiat, ktoré nezniesli prísne krivky korzetov. Spodná bielizeň akoby mávnutím čarovného prútika zmizla, a to tak zo ženskej garderóby ako aj z ich šatníkov. Dámy z lepšej spoločnosti sa začali  zahaľovať do priesvitných, ľahkých materiálov, ktoré viac odhaľovali, ako skrývali.

19. storočie
Móda robí krok späť. Do šatníkov sa opäť vracia korzet, aj keď vo svojej vylepšenej podobe. Vyrábať sa začal z jemnejších materiálov a formoval "osiu postavu" s úzkym driekom a nadvihnutým poprsím. Ideálom bol čo najužší pás, pevné vypnuté prsia a hlboký výstrih, ktorý ich poodhaľoval.

Od 20-tych až k 40-tym rokom 20. storočia 
Opäť nastala radikálna zmena. Ženy sa nadobro zbavujú toľko nenávideného korzetu a na ich protest sa ideálom krásy stáva štíhla, ale chlapčenská postava. Vlasy sú kratšie, prsia menšie, pás širší. Úlohou bielizne bolo potlačiť akúkoľvek ženskosť.
Z minulosti zostávajú len pančucháče, ktoré taktiež zaznamenávajú zmenu, pretože od roku 1903 si ich dámy mohli pripínať na podväzkový pás, ktorý vymyslel Francúz Ferriol Dedieu. Obohatil tak dámsky šatník o jeden nevyhnutný doplnok, ktorý sa v rukách odvážnych žien stal dokonalou zbraňou.

50-te roky 20. storočia
Po druhej svetovej vojne majú ženské tvary opäť zelenú. Útly pás, plné boky, zvýraznené poprsie. Podprsenky aj nohavičky vyzerajú vyzývavejšie, ale napriek novým materiálom (hodváb, krajka) si zachovávajú pôvodnú strohosť i farbu, a to prevažne telovú, bielu a čiernu.

60-te roky 20. storočia 
Známe šesťdesiate roky nesúce sa v znamení hippies priniesli do módy štýl mladosti a nezávislosti. Deti slnka mali jemnejšie tvary a pôsobili prirodzenejšie. Otvára sa svet farieb a aj v oblasti spodnej bielizne sa začínajú objavovať zaujímavé vzory a farby. Podprsenka sa veľmi nemení, možno len v tom, že ju nosí len ten, kto chce. Radikálnejšou zmenou však prechádzajú nohavičky. Dostávajú úplne nový tvar, sú malinké, v rôznych tvaroch a farbách, môžu sa nosiť pod úzke nohavice. Zrodili sa bikiny.

70-te roky 20. storočia
Je to obdobie trblietavých materiálov, korálok a náramkov. Na scénu prichádzajú minisukne, ktoré so sebou prinášajú novinku - pančuchy. Ženy odhodili ďalšiu súčasť bielizne, ktorá ich sprevádzala od začiatku storočia. Už nepotrebovali žiadne podväzky, dokonca ani podprsenky. Silueta zostáva štíhla a ešte viac sa uvoľňuje.

80-roky 20. storočia
Sú obdobím, v ktorom udávala trend Madonna. Kypré ženské tvary sa vynímajú v úzkych elastických nohaviciach, ktoré sa stali horúcou novinkou tohto obdobia. Móda je premenlivá, nosí sa takmer všetko, ale musí to mať nádych extrému. Maxi sukňa alebo veľmi mini, úzke obtiahnuté alebo príliš široké nohavice. Začínajú sa objavovať tanga nohavičky a nové tvary podprseniek z jemných materiálov, ktoré postrádajú kostice aj výstuž.

90-te roky 20. storočia
A zasa sa raz zdôrazňuje ženskosť. Rodí sa revolučná podprsenka wonderbra a push-up, ktoré vracajú späť do života ženy s menším poprsím. Súmerná ženská postava doplnená o "textilné prsia" je opäť in. Na scéne sa objavujú tiež upravené korzety, ktoré sú prepojené s nohavičkami a podprsenkou a sú zhotovené zo silne elastických materiálov. Spodná bielizeň je v móde a občas dokonca zvodne vykukuje spod oblečenia. V tomto desaťročí rovnako, ako tomu bolo dávno v histórii, sa spodná bielizeň stáva plnohodnotnou súčasťou oblečenia.

21. storočie
Nosí sa jednoducho všetko. Butiky so spodnou bielizňou ju ponúkajú vo všetkých vzoroch, farbách a materiáloch. Opäť sa vracajú podväzkové pásy, rôznofarebné pančuchy i podprsenky. Budúca sezóna však prichádza vo veľmi voľnom štýle, preto tieto kúsky oblečenia nie sú podmienkou dokonalosti. Postava je viac chlapčenská ako dievčenská, prsia sú viac malé ako veľké, no napriek tomu sa nosia priliehavé tričká, obtiahnuté sukne a nohavice, ktoré sú závislé na neviditeľných tanga nohavičkách.

Čo k tomu dodať? Minulosť v nás zanechala dojem, že žena, ktorá dokáže nosiť odvážnu spodnú bielizeň musí byť zaručene ženou uvoľnených mravov. Je to veľká škoda, že u mnohých ľudí tento postoj pretrváva i dnes. Veď predsa pančuchy s krajkou a podväzkami dokážu nádherne zvýrazniť ženské nohy. To isté sa dá povedať o podprsenke a korzete, ktorý ak je správne zvolený, môže zvýrazniť prsia, stiahnuť boky a bruško.

Naopak, niektoré ženy odhodili zábrany a idú s dobou. Iné si rafinovanú spodnú bielizeň kupujú len kvôli svojmu partnerovi, ale keď sa do nej navlečú, necítia sa vo svoje koži. Pokiaľ k nim patríte aj vy, máme pre vás dobrú správu. Podľa štatistických prieskumov viac ako jedna polovica mužov považuje za najviac vzrušujúcu bielu bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá ako keby vypadla z bielizníka mladej školáčky.

Zdroj: beauty.sk

Menu