Ako si vybrať správnu podprsenku?

Ako si vybrať správnu podprsenku? Sledujte krok za krokom

 

Asi osemdesiat percent žien nosí zlú veľkosť podprsenky. Väčšinou sa snaží nasúkať sa do menších košíčkov a zvolia väčší obvod. Poradíme Vám krok za krokom, ako správne vybrať podprsenku, ktorá vám zariadi nielen krásny dekolt, ale tiež vás zbaví bolesti chrbta.

Najrozšírenejšie a najpredávanejšie veľkosti v SR sú 70-75 B a C. Prsia tejto veľkosti však zodpovedajú skôr svalnatějšiemu mužovi. Ženy sa väčších veľkostí boja. Keď od nás odchádzajú, väčšinou zvolia menší obvod a zároveň väčšie košíčky.Nasledujúce kroky vám pomôžu nájsť tú správnu veľkosť podprsenky:

OBVOD

1. Nie je voľný? Obvod by nemal byť príliš voľný. Veľa žien si myslí, že veľkosť obvodu musí zodpovedať presnému číslu, ktoré si nameria pod prsiami. Pri výbere bielizne je však nutné počítať s elasticitou materiálu a postupným povolením. Mali by si teda zvoliť obvod podprsenky menší pokojne o 5-10 cm, ako si nameria. Ak napríklad máte pod prsiami 75 cm, potom nemáte mať podprsenku s obvodom 75, ale 70, alebo pokojne 65.

2. Nelezie hore? V správnej podprsenke vyzeráte štíhlejšie, taktiež prsia vyzerajú pevnejšie. Zadná časť podprsenky by sa vám nemala posúvať hore. Línia zadnej časti so zapínaním musí tvoriť pravý uhol s lakťami a byť uprostred chrbta, nie ktorej ani vyššie. Vídam dokonca ženy, ktoré majú zapínanie až skoro za krkom. Dôvodom je práve zvolený väčší obvod. Zrovna obvod má poskytovať tú najväčšiu časť opory, ktorú má podprsenka mať.

Zadná časť podprsenky by nemala "utekať" hore.

 

3. Ako moc ide natiahnuť? Ak chytíte zapínanie podprsenky a natiahnete smerom od chrbtice, mal by vzniknúť priestor tak max. na dva prsty. Ak ju natiahnete viac, potom je obvod príliš veľký. Správne by ste pri skúšaní mali podprsenku zapnúť na navzdialenejší háčik (najvolnejšia možná varianta) a cítiť, že bielizeň pevne sedí. Ak zapnete novú podprsenu na háčik najtesnejší, v tej chvíli síce bielizeň sedí, ale postupom času noseníma praním povolí a Vy už nebudete mať kam ďalej zapínať.

 

Kam až by mal ísť zadný diel natiahnuť? Vľavo - zle, vpravo - správne. Podprsenka by mala sedieť stále na svojom mieste, aj keď zodvihnete ruky, predkloníte sa alebo budete robiť iné pohyby. Podprsenku máme na sebe celý deň, a tú správnu by žena nemala ani pri práci, ani pri pohybe vôbec cítiť.

 

4. Nieje príliš tesný? Novú podprsenku skúšajte v najrôznejších polohách, nezabudnite ani v sede. Keď sa Vám s novou podprsenkou zle dýcha, môžete mať príliš tesný obvod. Veľa žien je ale zvyknutých na veľké obvody a tak im ten správny môže pripadať tesný.

RAMIENKA

Zlá podprsenka neposkytuje správnu oporu Vášmu poprsiu, a tak všetka jeho váha visí na ramienkach. Tie sa potom veľmi radi zarezávajú do kože. U správnej podprsenky majú mať ramienka len doplňujúcu funkciu, ale nemala by byť tým hlavným, čo Vaše prsia drží. Ani majiteľkám menších pŕs nedoporúčame veľmi tenké ramienka, pretože čím tenšie, tým viac majú tendenciu sa zarezávať.

Takto nie! Ramienka niesú od toho, aby držali celú váhu pŕs a zarezávali sa.

KOŠÍČKY

1. Nemám v nich "dvojité prsia"? ženy, ktoré chcú docieliť push up efekt, často volia menšie košíčky v nádeji, že ich natesnené prisa v nich budú vyzerať sexy.Bohužiaľ menšie košíčky nám síce vytvoria sexy žliabok, ale zároveň tým vytvoríte tzv. efekt dvojitých pŕs. Tie Vaše totiž budú cez horný lem košíčkov pretekať. Dobre pozorovať sa to dá pod hladkým tričkom, pod ktorým sa to nepekne rysuje. Nebojte sa, že Vaše prsia sa vo väčších košíčkoch utopia.

Vľavo: očividne malý košíček, ktorý vytvára efekt "dvojitých pŕs" . Vpravo: správna veľkosť košíkov, prechod je neznateľný.

2. Nekrčí sa? Ak sa košíček krčí, vráskavie či inak deformuje potom, čo v ňom prsia upravíte, potom máte zlú (veľkú) veľkosť. Ale ak pozorujete deformácie len na jeho špičke, potom by ste už mali zvoliť naopak košíčky väčšie, aby ich prsia správne vyplnili.

KOSTICE

1. Priliehajú správne medzi prsiami? Ak môžete pod kostice medzi prsiami, pohodlne vsunúť dva až tri prsty, potom máte malý košíček. Väčšie prsia v malom košíčku, totiž podprsenku tlačí smerom od tela, a tá preto potom odstáva. Zároveň tiež táto metóda, dvoch až troch prstov odhaľuje problémy s veľkosťou obvodu.

2. Netlačia? Kostice by mali presne kopírovať, mäkké tkanivo prsníka po celej dĺžke. Správne končí až u podpazušnej jamky. Ak tomu tak nieje, potom môže spôsobovať otlaky a nepríjemné pocity pri nosení. Keď si podprsenku zložíte a vidíte začervenané miesta v mäkkom tkanive prsa, je to zle a s veľkou pravdepodobnosťou máte malý košíček.

Kostica by mala presne kopírovať mäkké tkanivo a nikam sa nezarezávať.

CELKOVÝ DOJEM

Keď zodvihnete ruky, podprsenka by sa nemala ani pohnúť. Ak sa tak stane, že sa kostica alebo zadný diel posunú smerom nahor, máte príliš veľký obvod alebo malý košíček.

Zle: ak zdvihnete ruky, bielizeň sa posunie hore a odhalí sa spodná časť poprsia.

Nakoniec sa prezrite zboku. Skontrolujte, či Vaše prsia nesiahajú nižšie, než je spodný obvod podprsenky. Potom by to znamenalo, že podprsenka Vám neposkytuje dostatočnú oporu. Riešením je menší obvod, ktorý ju zaručí, väčší košíček a tiež úprava ramienok. Každá podprsenka sa nosením a praním opotrebúvava, látka stráca pružnosť a pevnosť. Preto dbajte na to, aby ste ich pravidlekne triedila a obmieňala.

Zdravotné problémy

Dlhodobé nosenie zlej podprsenky, spôsobuje veľa zdravotných problémov, o ktorých ani len netušíme, že ich spôsobuje zlá bielizeň. Fyzioterapeutkauvádza najčastejšie: tvar hrudného koša i chrbtice (pôsobením gravitácie, bez toho, aby boli prsia dostatočne podopierané, hrudná kosť a rebrá vpadajú do vnútra) a môžu spôsobiť tzv."infarkt" pocity - ženy s menšími prsiami, sa nadmerne priami, aby prsia vyzerali opticky väčšie ( možno napraviť práve vhodnou veľkosťou podprsenky) - hrčky a zápaly, spôsobujú ich predovšetkým kostice, - zlé držanie tela, bolesti chrbta, šijových svalov, hlavy, blokády rebier, či dokonca pocity na vracanie.

Menu